Agneta Tibblin lever med en elakartad och obotlig hjärntumör.
Donate- Created By:
- Agneta Tibblin
- Collecting for:
- Hjärntumör
Agneta Tibblin lever med en elakartad och obotlig hjärntumör.
Mitt i livet ramlade jag ihop i ett krampanfall, i början av maj 2024. Efter röntgenundersökningar såg man en hjärntumör och en intensiv behandling pågår nu. Jag har opererats, strålbehandlats och har behandlats med cytostatika.
Provsvaret visade att jag drabbats av den mest aggressiva hjärntumören som finns, Glioblastom Grad 4.
Min insamling går därför till forskning om hjärntumörer. Forskningen betyder enormt mycket för mig, forskning betyder hopp.
Överlevnaden när det gäller Glioblastom är kort, för de allra flesta, och Din gåva gör skillnad! Alla bidrag välkomnas, litet som stort.
Det enda hoppet jag har står till forskningsframsteg och om man kan komma på någon behandling som biter på den aggressiva tumören.
Vardagen har fullständigt kastats omkull och oron har lagt sig som en ful och våt filt över livet.
Sjukdomen påverkar mig. Jag känner mig trött och svag, jag har huvudvärk, mitt minne är inte som förr, jag har smärta i kroppen. Det är på något sätt dimmigt i huvudet.
Jag kan inte med bästa vilja i världen göra något åt min situation. Men det kan forskarna, så stort tack för att Du vill hjälpa till❤️!
97%
Agneta Tibblin donated 700 kr
Recent activity
-
Maria o Pelle donated 500 kr
Agneta Tibblin: Hej på er 👋och stort tack för er gåva🙏! Så fint att se att ni också vill se stora framgångar i forskningens namn snart 🪄.
Anonymous User donated 300 kr
Agneta Tibblin: Hej Anonym och stort tack för din fina gåva 🙏. Härligt att du vill hjälpa till med forskningsframsteg som vi vill ha nu 🪄!
Agneta Tibblin
Hej allihopa 👋
jag har alltid gillat att sträva efter mål. Och nu har vi kommit upp till ytterligare ett delmål. 135000 kr till min insamling som går till livsviktig forskning om hjärntumörer 👏👏👏. Det känns så fantastiskt att ha ett så omtänksamt nätverk omkring sig och nu behöver vi höja ribban ett snäpp till 🏋️♀️. Tusen tack för alla gåvor som getts och till er som fortfarande ger. Ingen kan göra allt men alla kan göra något.
Jag har börjat jobba lite igen, 25% 💪, tycker det går riktigt bra 😅. Framförallt är det roligt att träffa arbetskamraterna igen, det betyder mycket för mig och dessutom tycker jag det är givande att kunna uträtta något nyttigt på min arbetsplats.
Stor kram till er 🤗 och ett stort TACK från mig ❤️.Maria Strand donated 315 kr
Då jämnar vi till siffrorna lite! Kram Agneta, från Maria Strand
Agneta Tibblin: Åh, Maria! Stort tack 🙏 😍. Din slant går till livsviktig forskning, det vet du. Och det betyder att vi nått ytterligare ett mål och behöver höja ribban lite till ❤️!
Anonym donated 150 kr
Har erfarenhet tyvärr..Var rädd om dig ❤️❤️
Agneta Tibblin: Stort tack för ditt bidrag, Anonym 🙏. Nu får vi hoppas på forskningens hjälp framåt så vi kan få till en effektivare behandling mot hjärntumörer 🪄.
A donated 150 kr
Också drabbad och vill bidra till forskning för denna hemska sjukdom.
Agneta Tibblin: Så tråkigt att du också är drabbad, det gör mig ont att höra 😔. Stort tack för din gåva, A. Den betyder mycket ❤️.
Ditt bidrag går till livsviktig forskning 🧠.Tajma Dzoklo HjärnfondenHej Agneta,
Du har verkligen ett omtänksamt nätverk omkring dig, det märks på alla gåvor och fina meddelanden!
Jag heter Tajma och är din kontaktperson här. Tveka inte att höra av dig om du har några frågor eller funderingar kring insamlingen.
Varma hälsningar, Tajma på Hjärnfonden
tajma.dzoklo@hjarnfonden.se
Valle donated 200 kr
Agneta Tibblin: Stort tack Valle för din gåva 😂!!
Sara och Jon donated 200 kr
Agneta Tibblin: Mitt stora tack 🙏 till er, Sara och Jon. Ni är då för fina!
Tacksamma grannar inför Konstnatta på Falbygden donated 300 kr
Agneta Tibblin: 😂 Tack snälla tacksamma grannar för er fina gåva. Jag vet vem ni är 💞.
Thomas Medins tavlor donated 450 kr
Agneta Tibblin: Stort, stort TACK för din gåva, Thomas!
Anonymous User donated 300 kr
Agneta Tibblin: Jättetack för din fina gåva, anonym 🙏. Vi behöver forskningens hjälp framåt och för att kunna känna lite hopp mitt i allt elände. Stort tack ❤️.
Nr 10 donated 110 kr
Insåg vid genomläsning att vi missat din födelsedagsinsättning så den kommer här, sent omsider :-)
Agneta Tibblin: Stort tack för din gåva🙏, vem du än är❣️. Ditt bidrag betyder mycket för mig och mina nära och går till framtidens forskningsframsteg!
Sture donated 500 kr
Agneta Tibblin: Stort tack🙏 Bästa ❤️❤️❤️
Linnéa Karlén donated 1,675 kr
Tillsammans hjälps vi åt❤️
Agneta Tibblin: Men Åh! Tack Fina Linnea! Stort och varmt tack för din gåva🙏. Nu kommer forskarna närmare svaret på gåtan om Glioblastom. Jättekramen och jättetack från mig 🤗❤️!
Linda Sjödin donated 150 kr
Drabbades av Glioblastom, 4 2023. Tycker att du verkar göra rätt prioriteringar i ditt liv 🤗 fortsätt så fast det är tufft 💕💕💕
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för ditt bidrag Linda. Det gör mig ont att du också är drabbat. Nu får vi tro det bästa framåt, att forskning ger hopp om bättre behandling 🍀.
Åsa donated 200 kr
Vi kämpar vidare
Agneta Tibblin: Det är klart vi gör ❤️Stort tack för din gåva🤗!
Linn donated 100 kr
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din gåva Linn! Ditt bidrag går till livsviktig forskning om hjärntumörer.
Eva donated 200 kr
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din gåva. Nu har vi nått målet och jag behöver höja ribba återigen 🤗. Forskning om hjärntumörer är livsviktig ❤️. Tack!
Marie Brewitz donated 500 kr
Lycka till med att jobba igen.
Agneta Tibblin: Tack Marie. Jag hoppas och tror det kommer gå bra 🍀! Mitt varmaste och stora tack för din gåva.
Sara Wahman donated 200 kr
Ska bli så roligt att ses igen på jobbet! Jag börjar 8e september :)
Agneta Tibblin: Å! Sara❤️! Det ska bli så roligt att träffa dig och stort tack för din gåva 🙏
Ammi o Bengt donated 500 kr
Även om det är underbart att ha dig tassande i trädgården och vattna våra blommor så puffar vi iväg dig till jobbet med en slant. Det kommer att gå bra. Du behövs överallt.
Agneta Tibblin: Snälla Ammi o Bengt! Mitt varmaste tack för er gåva! Den betyder extra mycket 💞!
Anonymous User donated 300 kr
Agneta Tibblin: Stort och varmt tack 🙏 för din gåva, anonym! Nu behövs hopp och forskningen är på väg framåt för att hitta effektiva behandlingsmetoder mot hjärntumörer 🤗
Anonymous User donated 200 kr
Agneta Tibblin: Varmt tack för din gåva, anonym. Tillsammans är vi starka