Skapad av:
Torsten Gabrielsson
Date:
15 november 2025
Samlar in till:
ALS
Jag är 41 år, fembarnspappa och har ALS.

Jag fyller fyrtiotvå år den 15:e november och den bästa presenten någon kan ge mej och min familj är hopp. Och vårt enda hopp står till forskningen.

Min insamling går till forskningen kring ALS. En gåva, stor eller liten, betyder ett steg närmare ett botemedel eller en bättre bromsmedicin.

Tack för att du hjälper forskarna, mej och min familj i kampen mot ALS!


Lite kort om mej:
Jag är fembarnspappa, levde ett vanligt famileliv med allt vad det innebär - hämta på förskolan, matlådor, skjutsa till träningar, jobba…

Jag fick diagnosen hösten 2023 och sedan dess har min kropp kraftigt försämrats - från att bara vara lite svag i vänster hand, till att hösten 2024 knappt kunna gå.

Vår vardag har helt kastats omkull. Min fru drar ett enormt lass. Vi lever i ständig oro för framtiden samtidigt som vardagen rullar på.

Sjukdomen gör mig svag och trött, vilar stora delar av dagen.



Ge en gåva
1 594 617 kr
106%

Torsten Gabrielsson gav 500 kr

Senaste aktivitet

  • Jenny Tjörnhagen Jenny Tjörnhagen gav 100 kr

    Stort tack för att du tar av din värdefulla energi till att fortsätta dina inlägg och till att andra uppmärksammar insamlingen som kan hjälpa forskningen framåt.

  • Pia Pia gav 300 kr

    Forskning kan rädda liv.

  • Jenny Jenny gav 100 kr

    Kämpa på!!💪

  • Anna-Maria Anna-Maria gav 300 kr

    Min mans moster, tillika min svärmors tvillingsyster gick bort i ALS. Vi har sett vad sjukdomen gör på nära håll. Bättre läkemedel behövs!

  • Anonym Anonym gav 300 kr

  • Annika Annika gav 100 kr

  • Peter Karlsson Piteå Peter Karlsson Piteå gav 100 kr

    Jag såg Torsten på Instagram. Vilken fin människa han är som berättar om sin sjukdom och hjärntrötthet.

  • Johanna Johanna gav 100 kr

  • Annika Annika gav 100 kr

  • Anonym Anonym gav 200 kr

    Så mycket kärlek i denna insamlingen.❤️

  • Ann Ann gav 100 kr

    Man kan inte hjälpa alla men alla kan göra något 🫶🫶🫶

  • Eva Eva gav 100 kr

  • Lovisa Lovisa gav 300 kr

  • Liselotte Almén Malmqvist Liselotte Almén Malmqvist gav 300 kr

    Jag vill donera för att bidra till forskningen om ALS , för hopp, för framtiden och för dig Torsten och alla som drabbas.

  • Anonym Anonym gav 1 000 kr

  • Anonym Anonym gav 100 kr

    Här kommer ett litet bidrag, det är inte mycket men som neurologiskt sjuk själv så finns det inte pengar i överflöd tyvärr. Jag önskar dig och familjen all lycka. Kramar till er alla!

  • Sofie Sofie gav 300 kr

    Så bra initiativ. En bekants man fick också ALS. Han hade också behövt forskningen…

  • Helena Åqvist Helena Åqvist gav 300 kr

    En fruktansvärd sjukdom som måste vi måste hitta ett botemedel emot.

  • Kerstin Lundgren Andersson Kerstin Lundgren Andersson gav 300 kr

  • Gunilla Hjortbråten Gunilla Hjortbråten gav 300 kr

  • Anna-Lena Anna-Lena gav 100 kr

  • Maria Regner Maria Regner gav 200 kr

  • Anonym Anonym gav 100 kr

  • Jonas Jonas gav 100 kr