Hej, vad kul att du tagit dig hit! I sommar cyklar jag flera hundra mil tvärs genom Italien. Den här resan kommer jag garanterat minnas för alltid och du kan bli en del av den genom att engagera dig eller bidra till vår gemensamma donation till Hjärnfonden.

För tre år sedan miste jag min far till hjärncancer, blott 59 år. Hjärnan är vårt mest värdefulla organ, och det känns viktigt för mig att stötta forskningen så fler kan fullfölja sina liv med ett friskt och lyckligt sinne. Olyckligtvis känner vi alla någon som drabbats av någon typ av hjärnsjukdom, men tänk vilka framsteg som görs!

Tillsammans skapar vi en meningsfullt och minnesvärt äventyr som verkligen kan göra skillnad. Tack ❤️

Pengarna går främst till forskning kring hjärncancer, men även andra hjärnsjukdomar.

Ge en gåva
7 933 kr
39%
33 Dagar kvar

Edvard Appelberg gav 4 750 kr

Senaste aktivitet

  • Marina Marina gav 250 kr

    Kom ihåg att hitta på tokigheter också. Inte "bara" cykla!

  • Inger J Inger J gav 100 kr

  • Anonym Anonym gav 300 kr

  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg

    Nu startar nästa fas i resan: Korsika -> Sardinien -> Sicilien. Efter två regniga dagar i Ligurien ser det ut att bli soligt i medelhavsöarna. Så härligt! ⛱️🍋🫒☀️

  • Gosta Gosta gav 300 kr

    Edvard is s great guy . Great mission.

  • Olle Olle gav 100 kr

  • Camilla Skog Camilla Skog gav 500 kr

  • Vi på Braxtorp Vi på Braxtorp gav 500 kr

    Så fint initiativ! Så kul att få följa din resa

    Edvard Appelberg Edvard Appelberg:

    Tusen tack! ❤️ Glädjer mig!

  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg gav 750 kr

    Donationer som kommit via Swish

  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg
    Jag har tagit mig till San Remo🇮🇹 och avnjuter av en kaffe efter en god pizza. Tusen tack för donationerna och kommentarerna, så kul att se det växa! 🤩 Varje krona räknas!
  • Lolav B. Lolav B. gav 100 kr

    Starkt och fint initiativ!🙌 Heja dig! 🚴‍♂️

  • Emil Hansson Emil Hansson gav 100 kr

  • Anonym Anonym gav 300 kr

  • DP DP gav 100 kr

  • Håkan E Håkan E gav 300 kr

    Hejja Edvard! Bra initiativ å ha en fin cykelresa!

  • Kajsa Kajsa gav 100 kr

    Lycka till och njut av färden!

  • Samuel Wharry Samuel Wharry gav 133 kr

    It s a pleasure to sustain this project!

  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg
    Jag har landat i Nice och ska strax ta första tramptaget! 🚴🏼‍♂️ Andiamo! 🇮🇹💪🏼☀️ Följ resan på https://biketoured.github.io/italy26/ I've landed in Nice and I'm about to take the first pedal stroke. Follow my progress at https://biketoured.github.io/italy26/
  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg gav 4 000 kr

    I pledge to donate 1 SEK for each kilometer. Jag binder mig vid att donera en krona för varje kilometer. Mi impegno a donare 1 SEK per ogni chilometro.

  • Edvard Appelberg Edvard Appelberg
    Imorgon startar resan! Jag landar i Nice imorgon bitti (10 maj).
  • Charlotte Dorm Hjärnfonden
    Hej Edvard, välkommen och stort tack för att du valt att starta en insamling till förmån för hjärnforskningen! Vilket spännande äventyr du har framför dig! Jag heter Charlotte och är din kontaktperson här. Tveka inte att höra av dig om du har några frågor eller funderingar kring insamlingen. Lycka till! Varma hälsningar, Charlotte på Hjärnfonden mininsamling@hjarnfonden.se