Agneta Tibblin lever med en elakartad och obotlig hjärntumör.
Ge en gåva- Skapad av:
- Agneta Tibblin
- Samlar in till:
- Hjärntumör
Agneta Tibblin lever med en elakartad och obotlig hjärntumör.
Mitt i livet ramlade jag ihop i ett krampanfall, i början av maj 2024. Efter röntgenundersökningar såg man en hjärntumör och en intensiv behandling pågår nu. Jag har opererats, strålbehandlats och har behandlats med cytostatika.
Provsvaret visade att jag drabbats av den mest aggressiva hjärntumören som finns, Glioblastom Grad 4.
Min insamling går därför till forskning om hjärntumörer. Forskningen betyder enormt mycket för mig, forskning betyder hopp.
Överlevnaden när det gäller Glioblastom är kort, för de allra flesta, och Din gåva gör skillnad! Alla bidrag välkomnas, litet som stort.
Det enda hoppet jag har står till forskningsframsteg och om man kan komma på någon behandling som biter på den aggressiva tumören.
Vardagen har fullständigt kastats omkull och oron har lagt sig som en ful och våt filt över livet.
Sjukdomen påverkar mig. Jag känner mig trött och svag, jag har huvudvärk, mitt minne är inte som förr, jag har smärta i kroppen. Det är på något sätt dimmigt i huvudet.
Jag kan inte med bästa vilja i världen göra något åt min situation. Men det kan forskarna, så stort tack för att Du vill hjälpa till❤️!
98%
Agneta Tibblin gav 700 kr
Senaste aktivitet
-
Sture gav 500 kr
Agneta Tibblin: Stort tack🙏 Bästa ❤️❤️❤️
Linnéa Karlén gav 1 675 kr
Tillsammans hjälps vi åt❤️
Agneta Tibblin: Men Åh! Tack Fina Linnea! Stort och varmt tack för din gåva🙏. Nu kommer forskarna närmare svaret på gåtan om Glioblastom. Jättekramen och jättetack från mig 🤗❤️!
Linda Sjödin gav 150 kr
Drabbades av Glioblastom, 4 2023. Tycker att du verkar göra rätt prioriteringar i ditt liv 🤗 fortsätt så fast det är tufft 💕💕💕
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för ditt bidrag Linda. Det gör mig ont att du också är drabbat. Nu får vi tro det bästa framåt, att forskning ger hopp om bättre behandling 🍀.
Åsa gav 200 kr
Vi kämpar vidare
Agneta Tibblin: Det är klart vi gör ❤️Stort tack för din gåva🤗!
Linn gav 100 kr
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din gåva Linn! Ditt bidrag går till livsviktig forskning om hjärntumörer.
Eva gav 200 kr
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din gåva. Nu har vi nått målet och jag behöver höja ribba återigen 🤗. Forskning om hjärntumörer är livsviktig ❤️. Tack!
Marie Brewitz gav 500 kr
Lycka till med att jobba igen.
Agneta Tibblin: Tack Marie. Jag hoppas och tror det kommer gå bra 🍀! Mitt varmaste och stora tack för din gåva.
Sara Wahman gav 200 kr
Ska bli så roligt att ses igen på jobbet! Jag börjar 8e september :)
Agneta Tibblin: Å! Sara❤️! Det ska bli så roligt att träffa dig och stort tack för din gåva 🙏
Ammi o Bengt gav 500 kr
Även om det är underbart att ha dig tassande i trädgården och vattna våra blommor så puffar vi iväg dig till jobbet med en slant. Det kommer att gå bra. Du behövs överallt.
Agneta Tibblin: Snälla Ammi o Bengt! Mitt varmaste tack för er gåva! Den betyder extra mycket 💞!
Anonym gav 300 kr
Agneta Tibblin: Stort och varmt tack 🙏 för din gåva, anonym! Nu behövs hopp och forskningen är på väg framåt för att hitta effektiva behandlingsmetoder mot hjärntumörer 🤗
Anonym gav 200 kr
Agneta Tibblin: Varmt tack för din gåva, anonym. Tillsammans är vi starka
Per Hörberg gav 200 kr
Agneta Tibblin: Mitt varma tack till dig, Per ❤️! Nu behövs hopp och forskningsframsteg så det ryker,
Agneta Tibblin
Hej allihop 👋
Den 1:a september är en stor dag för mig 🙌. Efter 15 månaders sjukskrivning på heltid ska jag nu påbörja återgång till arbete 👏. Jag kommer starta lite lagom på 25%, det blir 2 timmar/ dag 😅. Det känns lite skrämmande men också väldigt roligt 🤩. Det känns fint att få komma tillbaka till mina medarbetare igen.
Det är ju tyvärr inte så att jag är frisk på något sätt men jag mår ändå såpass bra att jag ändå vill försöka!
Några av er känner mig och ni vet att jag jobbar i vården och utan forskning skulle vi fortfarande dö i enkla infektioner och i många andra sjukdomar. Skänk gärna en liten slant till min insamling eller till någon annan som ligger er varmt om hjärtat ❤️.Sara gav 200 kr
Till dig mamma ❤️
Agneta Tibblin: Stort Tack för det min fina dotter 💞
Ayse gav 500 kr
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din fina gåva Ayse! Nu behöver vi forskningsframsteg för att lösa gåtan med hjärntumörer ❤️!
Maria Nilsson gav 500 kr
Min lillebror fick i dag veta att han har gliablastom. Han ska fylla 50 år i januari. Han har två barn 13 och 9 år gamla och en sambo. Fattar inte att det är sant!
Agneta Tibblin: Åh, Maria! Så tråkigt att höra om din lillebror 😔. Då förstår jag att ni har en hel del att ta in. Jag önskar så att forskningen går fortare framåt, forskningsframsteg är det enda hoppet som vi drabbade har. Stort och varmt tack för din gåva ❤️.
Malin gav 100 kr
Min väns pappa fick diagnosen idag. Googlade om detta och hittade din insamling och din historia. Tack för du delar med dig och att du gör en insamling till forskningen 🙏 Önskar dig all kärlek, allt gott, massor med kraft och all lycka till!!❤️
Agneta Tibblin: Stort tack för din gåva, Malin🙏. Det gör mig ledsen att höra om din väns pappa 😔. Men med forskning kommer hopp och jag tror på stort forskningsframsteg snart ❤️.
Sara Molin-Renström gav 200 kr
Ny lön och ny peng till forskningen ❤️
Agneta Tibblin: Fina Sara❣️Tack för din gåva
Elin Henriksson gav 55 kr
Agneta Tibblin: Stort tack Elin för din gåva 🙏. Ditt bidrag hamnar hos forskningen om hjärntumörer och är betydelsefull för mig och alla andra som är drabbade samt närstående. Det ger oss alla hopp. Fortsätt sprid budskapet❤️.
Eva gav 55 kr
Klart att din 55-årsdag ska firas!
Agneta Tibblin: Tack Eva 🙏, för din gåva och gratulationen! Det känns bra att så många skänker en slant till Hjärnfonden så forskningen kan komma framåt 🤗.
Eva-Stina gav 100 kr
Fortsätt kämpa!
Agneta Tibblin: Stort tack 🙏 för din gåva, Eva-Stina! Ditt bidrag går till forskning om hjärntumörer och jag ska göra mitt absolut bästa ❤️!
Ida gav 200 kr
Denna hemska sjukdom tog min pappas liv. Forskningen är så viktig.
Agneta Tibblin: Blir så ledsen när jag hör om din pappa💔. Det är verkligen en hemsk sjukdom på alla sätt och det enda hoppet som finns står till forskningen🪄. Hoppas att de kan hitta en väg framåt med en mer effektiv behandling eller helst ett botemedel. Fortsätt sprid budskapet vidare 🤗.
Emma gav 100 kr
Tack för att du kämpar och driver detta för så många! ❤️
Agneta Tibblin: Tack för ditt bidrag Emma🙏. Jag gör mitt absolut bästa och det bästa du kan göra är att sprida ordet vidare 💞. Det svåra är att vi som är drabbade har oftast inte tiden med oss ⏳.
Evelina, Rasmus och Malva gav 500 kr
Grattis i efterskott, all styrka och kärlek till dig, dina nära och kära! ❤️
Agneta Tibblin: Stort tack fina Evelina, Rasmus och Malva för er gåva🙏!!! Och tack för gratulationen💞, den allra bästa presenten🎁 och nu hoppas vi forskarna jobbar framåt för en effektiv behandling och helst bot 🪄.